Usuwanie blizn

Redukcja, usuwanie blizn

Blizną (cicatrix) nazywa się tkankę łączną włóknistą, powstającą w wyniku procesu naprawczego będącego reakcją organizmu na uszkodzenie skóry czy też innych tkanek. Tworzenie blizny jest procesem fizjologicznym i niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Blizna charakteryzuję się zmniejszeniem sprężystości, brakiem przydatków, wygładzeniem granicy skórno – naskórkowej. Od otaczającej tkanki różni się zabarwieniem, strukturą, elastycznością oraz wytrzymałością na czynniki zewnętrzne.

Różnicując blizny możemy je podzielić uwzględniając różne czynniki. Ze względu na mechanizm powstania mówimy o bliznach oparzeniowych, pooperacyjnych, pourazowych, potrądzikowych, oraz rozstępach, a najczęściej biorąc pod uwagę ich wygląd i proces gojenia rozróżniamy blizny linijne, zanikowe, przerostowe i bliznowce. O ile blizny liniowe są najbardziej pożądanym sposobem gojenia się rany i nie wymagają żadnych działań interwencyjnych, o tyle blizny zanikowe (charakteryzujące się obecnością zagłębień – typowe blizny potrądzikowe), blizny przerostowe (typowa tkanka blizny jest twarda z wypukłościami i zgrubieniami o różnych wielkościach i kształcie) oraz bliznowce (mają charakter wypukłych guzów, wyraźnie przekraczających miejsce urazu) mogą wymagać interwencji naprawczej.

Metody leczenia blizn uzależnione są od kilku istotnych czynników – oprócz sposobu powstania blizny oraz jej charakteru jednym z najbardziej istotnych czynników decydujących o sukcesie czy porażce interwencji jest czas, jaki upłynął od momentu uszkodzenia tkanki. Im dłuży okres od powstania urazu tym trudniej jest skutecznie niwelować skutki nieprawidłowego gojenia tkanki.

Medycyna estetyczna także na tym polu oferuje metody skuteczne, a zarazem bezpieczne dla pacjenta. Oprócz popularnie stosowanej techniki laserowego oddziaływania na tkanki bardzo dobre efekty przynosi także stosowanie jednej z technik zastosowanych w urządzeniu Plasmage. Działanie energii nakierowanej bezpośrednio na tkankę zmienioną chorobowo powoduje reorganizacje jej struktury, przez co blizna staje się cieńsza, bardziej wygładzona i zyskuje elastyczność, a jednocześnie mniej wyróżnia się od otoczenia. Po zabiegu nie ma wymogu żadnej rekonwalescencji, pacjent od razu może wrócić do swojej zwykłej aktywności i cieszyć się wyglądem bez szpecących pamiątek po urazach.

Czujesz potrzebę dokonania zmian, które uczynią twoje życie jeszcze lepszym?

Nie wahaj się – zadzwoń teraz do naszych specjalistów lub umów się na konsultacje.

Napisz do nas
W przypadku pytań wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i postaramy się pomóc.
Scroll to Top